Leonard Orban a fost propus, marti seara, de premierul desemnat Victor Ponta sa preia functia de ministru al Afacerilor Europene.

Ministru al Afacerilor Europene in functie, Leonard Orban s-a nascut la 28 iunie 1961, la Brasov.

Absolvent al Facultatii de Mecanica a Universitatii din Brasov (1986) si apoi al Facultatii de Management a Academiei de Studii Economice din Bucuresti (1992), a lucrat ca inginer in cadrul Intreprinderii de Tractoare Miercurea Ciuc (1986-1989), apoi la Intreprinderea de Antrepriza Constructii Speciale Industriale si Montaj (I.A.C.S.I.M.)-Bucuresti (1989-1990) si la Institutul de Cercetare Tehnologia Constructiilor de Masini (I.C.T.C.M.)-Bucuresti (1990-1993).

Si-a inceput cariera in administratie publica, in 1993, la Camera Deputatilor, cand a fost angajat consilier parlamentar pentru Afaceri Europene si Internationale. A detinut aceasta functie pana in 2001.

In perioada 1993-2001, a fost secretar tehnic al delegatiilor Parlamentului Romaniei la Parlamentul European si la Adunarea Parlamentara a Cooperarii Economice a Marii Negre (APCEMN) (1993-1995); responsabil cu relatiile externe ale Comisiei de integrare europeana a Parlamentului European (1995-2001); secretar tehnic al delegatiei Camerei Deputatilor la intalnirile presedintelui Parlamentului European cu presedintii de parlamente din tarile candidate la aderarea la UE (1995-2001); secretar tehnic al Comitetului Parlamentar Mixt (CPM) Uniunea Europeana (UE) - Romania (1995-2001) si al delegatiei Comisiei de integrare europeana a Parlamentului Romaniei la COSAC (1995-2001); persoana de legatura (liaison officer) a Camerei Deputatilor cu Parlamentul European (1998-2001).

In perioada 2001-2004, a fost negociator-sef adjunct al Romaniei cu UE, facand parte din echipa lui Vasile Puscas.

In decembrie 2004, Leonard Orban a fost numit secretar de stat in cadrul Ministrului Integrarii Europene, in sfera sa de competenta intrand coordonarea si pregatirea Romaniei pentru aderarea la Uniunea Europeana.

In perioada decembrie 2004 - aprilie 2005, a fost negociator sef cu Uniunea Europeana. In aceasta calitate a coordonat pozitia Romaniei referitoare la statutul de observator activ la Uniunea Europeana fiind, la 25 aprilie 2005, semnatar in calitate de negociator sef cu Uniunea Europeana, impreuna cu presedintele Romaniei, primul-ministru si ministrul Afacerilor Externe, a Tratatului de Aderare a Romaniei la Uniunea Europeana de la Luxemburg.

In perioada 1 ianuarie 2007 - 9 februarie 2010 a fost comisar european pentru Multilingvism.

La 22 ianuarie 2007, Leonard Orban, a depus juramantul in fata Curtii Europene de Justitie (CEJ) de la Luxemburg, in cadrul unei ceremonii care a incheiat procedura de instalare a romanului in functia de comisar european pentru Multilingvism.

La data de 8 martie 2010, Leonard Orban a fost numit in functia de consilier prezidential pe probleme de afaceri europene in cadrul Administratiei Prezidentiale.

Din 20 septembrie 2011 a ocupat portofoliul Afacerilor Europene, minister nou infiintat, pana la data de 6 februarie 2012, cand Guvernul Boc V a demisionat.

Incepand cu 9 februarie 2012 este ministrul Afacerilor Europene in Guvernul Ungureanu.

Pentru contributia adusa integrarii Romaniei in NATO, i-a fost acordata, in 2002, distinctia de Cavaler al Ordinului National „Steaua Romaniei”.


Lista ministrilor din Guvernul Ponta

Vicepremier - Florin Georgescu

Ministrul Administratiei - Victor Paul Dobre

Ministrul Afacerilor Externe - Andrei Marga

Ministrul Afacerilor Europene - Leonard Orban

Ministrul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale - Daniel Constantin

Ministrul Apararii Nationale - Corneliu Dobritoiu

Ministrul Comunicatiilor - Dan Nica

Ministrul Culturii si Patrimoniului Cultural - Mircea Diaconu

Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului - Eduard Hellvig

Ministrul Economiei - Daniel Chitoiu

Ministrul Educatiei - Corina Dumitrescu

Ministrul Finantelor Publice - Florin Georgescu

Ministrul Justitiei - Titus Corlatean

Ministerul Internelor - Ioan Rus

Ministrul Mediului si Padurilor -Rovana Plumb 

Ministrul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale - Mariana Campeanu

Ministrul Sanatatii - Vasile Cepoi

Ministrul Transporturilor si Infrastructurii - Ovidiu Silaghi

Ministru Delegat pentru Dialog Social - Liviu Marian Pop

Ministru Delegat pentru Strategii Guvernamentale - Victor Alistar

Ministru Delegat pentru Relatia cu Parlamentul -  Mircea Dusa