Analist economic cu experienţă în domeniul reformelor structurale, dezvoltării locale şi creşterii competitivităţii, Dragoş Pîslaru s-a născut în Bucureşti, la 23 martie 1976, potrivit CV-ului său, relateaza agerpres.

Este absolvent al Facultăţii de Relaţii Economice Internaţionale din cadrul Academiei de Studii Economice (ASE) din Bucureşti (oct. 1994 - sept. 1998) cu Diplomă de Licenţă în Economie Internaţională. A urmat cursuri postuniversitare, obţinând o diplomă de ''Studii Aprofundate în Integrare Europeană'' tot în cadrul ASE (oct. 1998- sept. 1999).

Are un Master în Ştiinţe - Relaţii Internaţionale obţinut în cadrul London School of Economics and Political Science din Marea Britanie (oct. 1999 - sept. 2000) şi o diplomă de studii ''Entrepreneurship - Case Study Centered Learning'' obţinută în cadrul Harvard Business School (iulie 2006).

Este doctor în ştiinţe economice cu o teză susţinută la Institutul Naţional de Cercetări Economice, Academia Română (octombrie 2013).
Lector universitar, a predat cursuri de economie la ASE Bucureşti, Facultatea de Relaţii Economice Internaţionale (nov. 1999-sept. 2007).
Cercetător asociat la Centrul Român de Politici Economice (dec. 2000- nov. 2005) şi director executiv la Grupul de Economie Aplicată (iun. 2004 - dec. 2006).

A deţinut funcţia de administrator/manager general în cadrul companiei de consultanţă strategică, GEA Strategy & Consulting S.A. (dec. 2006-nov. 2015). În postura de analist şi expert naţional a fost implicat în mai multe proiecte cu privire la politicile europene, în special în ceea ce priveşte competitivitatea economică, dezvoltarea durabilă şi motoarele de creştere economică.

Între programele/proiectele elaborate se numără: ''Impactul adoptării EURO în ţările din Europa Centrală şi Est. Studiu de caz - România'' (nov. 1999-febr. 2000), ''Reforma instituţională şi performanţă economică în România în procesul de aderare la Uniunea Europeană'' (nov. 2001-iun. 2002), ''Evaluarea Performanţelor Politicii privind Sectorul Întreprinderilor (EPPA) 2004'' (febr.-oct. 2004), ''Asistenţă Tehnică pentru AM POS CCE pentru Evaluarea Intermediară a POS CCE'' (2009-2010), ''Evaluarea ex-post a programelor de asistenţă de pre-aderare pentru Programul de Cooperare Transfrontalieră în România şi Bulgaria'' (2010), ''Pactul pentru Energie'' (2013), ''Elaborarea strategiei naţionale în domeniul cercetării, dezvoltării tehnologice şi inovării pentru perioada 2014-2020'' (Planul sectorial în domeniul cercetării-dezvoltării din Industrie) (2013), ''Studiu evaluarea accesului IMM-urilor la finanţare'' (2012-2013), ''Elaborarea Strategiei Naţionale de Competitivitate 2014-2020'' (2013).

Este membru al: Colegiului Consultativ al Consiliului Concurenţei; Societăţii Române de Economie (SOREC); reţelei TCI (The Competitiveness Institute), Team Europe 2005-2008 - Comisia Europeană/România; reprezentant al asociaţiei de alumni în România al London School of Economics; al Grupului de Lucru pentru îmbunătăţirea IMM şi a mediului de afaceri (sub patronajul Ministerului Economiei).

A deţinut funcţia de consilier de stat pe probleme economice în cancelaria prim-ministrului Dacian Cioloş (8 dec. 2015 - 18 apr. 2016).

La 18 aprilie 2016, Dragoş Pîslaru a fost numit în funcţia de ministru al Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, în contextul în care ministrul de resort, Ana Costea şi-a dat demisia din funcţie la 14 aprilie 2016.