Campionatul Mondial de Fotbal 2014. A fost o seara de cosmar pentru brazilieni. "Masacru", "Cea mai mare rusine din istorie", a comentat presa locala meciul de marti pe de stadionul Mineirao. Echipa braziliei nu a mai incasat niciodata atatea goluri intr-o singura partida, cea mai neagra infrangere datand din 1920, in timpul unei intalniri cu Uruguay (6-0).

REZUMATUL VIDEO

"A fost cel mai prost meci din istoria Brazilia. Imi este rusine ... In numai 30 de minute", a reactionat un pusti de 15 ani, pe nume Khauan Canola. Cuvinte repetate, de altfel, de milioane de brazilieni care au urmarit meciul. Rusine, tristete, dar si revolta.

"Carismatica Germanie si-a demonstrat sangele sau rece in fata unei echipe braziliene statice, pe care a batut-o cu 7-1 pe stadionul Mineirao, care s-a inclinat in fata europenilor, strigand Ole si in ropote de aplauze", scria cotidianul sportiv Lance in editia sa electronica.

Germania, campioană mondială în 1954, 1974 și 1990, va disputa a opta sa finală a competiției (le-a pierdut pe cele din 1966, 1982, 1986 și 2002), după ce pe ultima o pierduse chiar în fața Braziliei, în 2002.

Brazilia a început destul de avântat meciul și a avut prima situație de poartă în minutul 3, când Marcelo a tras din afara careului, dar balonul a ocolit poarta. Nationalmannschaft a deschis scorul după doar 11 minute de joc, prin Thomas Mueller. Au urmat golul lui Miroslav Klose din minutul 23, "dubla lui Toni Kroos (24 si 26) si sutul lui Sami Khedire din minutul 29.

De la extaz la agonie, de la bucurie la deznadejde: in tribune, fanii brazilieni plângeau dupa prima repriza. Unii mai sperau, totusi, intr-o rasturnare de scor. Dar Germania a marcat și al șaselea sau gol în minutul 69, prin Andre Schuerrle, la capătul unei faze simple de atac, cu combinații care au făcut șah-mat apărarea Braziliei: 0-6. ''Panzerul'' german nu a arătat milă nici în continuare și Schuerrle a mai înscris o dată, cu un șut la vinclu, în minutul 79: 0-7.

In minutul 90, Oscar a inscris golul de onoare pentru Brazilia, care va disputa finala mică, sâmbătă, la Brasilia, în timp ce Germania va juca, duminică, pe Maracana, pentru trofeu cu câștigătoarea din a doua semifinală, care le opune miercuri pe Argentina și Olanda.